DİYABETİN TARİHİ

 

Yirminci yüzyılın başlangıç dönemine kadar ölümcül bir hastalık olan şeker hastalığı tedavisinde Kanada Toronto Üniversitesi'nden Frederick Grant Banting , asistanı, bir biokimyacı ve bir fizyolog ortak çalışmaları sonucu insülin'i 1921 yılında izole etmeleri ile önemli bir ilerleme gerçekleşmiştir. Bu zamana kadar tanısı konulabilen ancak tedavisi yapılamayan şeker hastalığı için tedavinin ilk adımı atılmıştır. Banting ve asistanı daha sonra köpek pankreasından elde ettikleri çözeltiyi pankreası çıkartılarak diyabetik yapılmış köpeğe vermişler ve kan şekerinin düştüğünü görmüşlerdir ve sonraki yıllarda insanlar üzerinde denenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

 

DİYABETİN TÜRLERİ

 

Diyabetin 4 temel tipi vardır. Bunlar: Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet, gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) ve bu sınıflar içine girmeyen bazı ilaçların kullanımında ve pankreas'ın zedelenmesi durumunda ortaya çıkan diğer durumlardır.

Günlük su tüketiminin diyabet ile bir ilişkisi var mı?

 

Eğer kişi normalden fazla su içiyorsa bu diyabetin ilk bulgusu olabilir. Derhal kan şekeri bakılmalı ve diyabet olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Hipoglisemi, insülin gibi kavramları daha anlaşılır bir hale getirir misiniz?

 

Hipoglisemi kan şekeri düşüklüğüne verilen isimdir. Kan şekerinin 50 mg/dl nin altında olmasıdır. Ancak 70-80 gibi değerler de hipoglisemi için uyarıcı değerler olup hızla 50 mg/dl nin altına düşebilir. Bu yüzden dikkatli olunmalı ve ek karbohidrat alınarak şeker yükseltilmeye çalışılmalıdır.

 

Diyabetli anne adayı nelere dikkat etmelidir?

 

Hamilelik esnasında doktor kontrolü altında anneye insülin tedavisi gerekebilir. Diyabetli annenin çocuğu iri bebek olur ve yaşamın ilk saatleri ve günlerinde hipoglisemi sıkıntısı olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden mutlaka hastane şartlarında doğum olmalı ve çocuk hekimlerinin de gözetiminde olunmalıdır.

 

Bebekler de diyabet olur mu?

 

Olabilir.

 

Diyabet tedavi edilebilir mi?

 

Diyabetin kesin tedavisi yoktur. İnsülin tedavisi ile ömür boyu normal kan şekeri düzeyleri sağlamak mümkündür.

 

Diyabet hastasının bakımı nasıl yapılır nelere dikkat etmek gerekir?

 

Diyabet hastalarının ayak bakımı dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır. Çünkü vücut ağırlığını taşıyan ve baskı altında kalan ayaklar yaralanmalara açıktır. Nasırlar, ayakkabı vurması, yanık, tırnakların yanlış kesilmesi ve mantarlar ayak yaralanmalarına sebep olur.

 

Kontrolsüz diyabette ayaklardaki sinirler işlevlerini kaybederek ağrı, dokunma ve sıcaklık hissini kaybederler. Hissedilmediği için yaralanmalar fark edilmez ya da geç fark edilir. Bunun sonucunda enfeksiyonlar gelişebilir.

 

Diyabet hastası yaşamını nasıl şekillendirmelidir? Diyabet hastası nelere dikkat etmelidir?

 

Diyabetli her hasta öncelikle olası kan şekeri düşüklüğü veya kan şekeri yüksekliğine karşı her zaman uyanık ve dikkatli olmalı, böyle durumlar karşısında ne yapacağını bilmelidir. Düzenli olarak kan şekerini ölçmeli, diyetine mutlaka uymalı ve düzenli egzersiz yapmalıdır.

 

Diyabet tedavisinde neler yapılır?

 

Tedavide ilaç + diyet + egzersiz üçlüsü çok önemlidir.

Diyabet nedir? Diyabet eşittir şeker hastalığı mıdır?

 

Evet, diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır.

 

Diyabetin belirtileri nelerdir?

 

Çok su içme, çok idrar yapma, iştah artması ve çok yemeğe rağmen kilo kaybı, ileri safhalarda bulantı-kusma, şuur kaybı ve koma ile karakterize bir hastalıktır.

 

Diyabet türleri nelerdir? Tip 1, Tip 2 diyabet nedir?

 

Tip 1 Diyabet daha çok çocukluk yaş grubunda görülen ve insülin hormonunun eksik olması ya da olmamasına bağlı kan şekerinin yükseldiği tiptir. Tedavide mutlaka insülin iğnesi yapılmalıdır.

 

Tip 2 Diyabet ise, insüline karşı gelişen direnç yüzünden kan şekerinin yükseldiği durumdur. Tedavide diyet + egzersiz + ilaç (hap) tedavisi uygulanır.

 

Gizli şeker nedir? Nasıl anlaşılır?

 

Şeker yükleme testi ile ortaya çıkar. Diyabet şüphesi olanlara yapılır. Gerekirse diyabetik diyet ve egzersiz programı başlanır.

 

Yemeklerden sonra uyuklayan, acıkınca sinirli hisseden, yemeklerden sonra tatlı isteyen herkes diyabetten şüphelenmeli midir?

 

Evet, bu bulgular insülin direncinin bulgularıdır ve hemen tetkik edilmelidir.

 

Açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri nedir?

 

Açlık kan şekeri 8-10 saat aç kaldıktan sonra bakılan kan şekeri olup, tokluk kan şekeri ise yemekten 2 saat sonra bakılan şekerdir.

 

Diyabet hastası için acil durumlar nelerdir? Neler yapılması gerekir?

 

Kan şekeri düşüklüğü eğer farkedilmezse acil durum yaratabilir. Ayrıca uzun süren kan şekeri yüksekliği de diyabetik ketoasidoz denen tabloya yol açar ki bu da koma ile sonuçlanır.

Diyabet hastaları beslenmelerinde özellikle nelere dikkat etmelidir? Diyabet diyeti nedir?

 

Diyabet diyetinin kişiye özel olarak klinik verilere, beslenme hikayesine, fiziksel aktivite durumuna, psikososyal ve ekonomik duruma göre planlanması gerekir. Her diyabetik birey için özel olarak uygun bireysel biyokimyasal değerler, vücut ağırlığı, uygun egzersiz süresi ve tipi, öğün düzeni hedefleri belirlenmelidir. Bu hedeflerin sağlanmasına yönelik öneriler planlanan düzenli bireysel ya da grup eğitimleri ile hastaya verilmelidir. Belirli aralıklarla klinik sonuçlar değerlendirilmelidir.

Diyabet diyeti, diyabetik bireyin tedavi ilkeleri doğrultusunda, günlük yaşam şartlarına uygun, uygulanabilir beslenme önerilerinin verilmesini ve uygulamaların düzenli aralıklarla takip edilmesini kapsar. Diyabet diyeti, diyabet hastalarında uygun metabolik sonuçları sağlamak ve sürdürmek, diyabetin komplikasyonlarını önlemek ya da tedavi etmek, bireysel ve kültürel tercihler ile yaşam tarzını dikkate alarak bireysel beslenme gereksinimlerinin saptamak ve sağlığın iyileştirilmesi için gerekli beslenme ile yaşam tarzı değişikliklerini sağlamayı amaçlayan tıbbi beslenme tedavisidir.

 

Diyabetin neden olduğu sorunlar  komplikasyonlar nelerdir?

 

Özellikle Tip 1 Diyabetli hastalarda göz ve böbrek komplikasyonları ile nöropati denilen sinir sistemine ait bozukluklar görülebilir.

 

Diyabet cinsel hayatı etkiler mi?

 

Kötü kontrolü diyabette zamanla cinsel isteksizlik söz konusu olabilir.

 

Diyabet hastaları spor, egzersiz yapabilir mi?

 

Evet, Kan şekeri düşmesine karşı dikkatli olmak şartıyla spor ve egzersiz yapabilir.

 

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

 

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra eğer hastanın Dr.u izin veriyorsa oruç tutabilir.

 

Diyabet tedavisinin yan etkileri var mı?

 

Hayır, yoktur. Ancak tedavide kullanılan insülin dozunun ihtiyaçtan fazla verilmesi tabii ki kan şekeri düşüklüğü yapar. Tip 2 Diyabette kullanılan antidiyabetik hapların da kendilerine özgü yan etkileri olabilir.

Diyabet riski taşıyıp taşımadığımızı nasıl anlarız?

 

Bazı kan tahlilleri ile diyabet riski taşıyıp taşımadığımız anlaşılabilir. Şeker yükleme testi, HLA doku grupları ve adacık hücre antikoru, anti insülin antikoru bunlardan bazılarıdır.

RANDEVU İÇİN

0 312  441 66 00

0530  828 79 99

SİTE HARİTASI

Ziyaretçi Sayımız: